Tarragona ha rebut els Reis Mags abans d’hora. El film ‘Fill de Caín’, del tarragoní Jesús Monllaó, s’ha fet amb vuit nominacions, situant-se com la segona pel·lícula que opta a més premis, incloent la categoria de Millor pel·lícula. A continuació us detallen tots les nominacions que ha fet pública avui l’Acadèmia del Cinema Català:
1.- Millor pel·lícula:
BARCELONA, NIT D’ESTIU, direcció Dani de la Orden
FILL DE CAÍN, direcció Jesús Monllaó Plana
LA PLAGA, guió i direcció de Neus Ballús
TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA, direcció Mar Coll
2.- Millor pel·lícula en llengua no catalana:
EL CUERPO, direcció Oriol Paulo
EL MUERTO Y SER FELIZ, direcció Javier Rebollo
GRAND PIANO, direcció Eugenio Mira
LOS ÚLTIMOS DÍAS, guió i direcció de’Àlex i David Pastor
3.- Millor director:
Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Jordi Cadena per LA POR
Mar Coll per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Neus Ballús per LA PLAGA
4.- Millor guió:
Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Jordi Cadena i Núria Villazán per LA POR
Mar Coll i Valentina Viso per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Neus Ballús i Pau Subirós per LA PLAGA
5.- Millor protagonista femenina:
Candela Peña per AYER NO TERMINA NUNCA
Ingrid Rubio per LA ESTRELLA
Nora Navas per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Vicky Peña per UN BERENAR A GINEBRA
6.- Millor protagonista masculí:
David Solans per FILL DE CAÍN
Eduard Fernández per TODAS LAS MUJERES
Javier Cámara per AYER NO TERMINA NUNCA
José Sacristán per EL MUERTO Y SER FELIZ
7.- Millor direcció de producció:
Aritz Cirbián per OTEL·LO
Ivan S. Mas per FILL DE CAÍN
Josep Amorós per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Oriol Maymó per MÓN PETIT
8.- Millor pel·lícula documental:
BAJARÍ, guió i direcció Eva Vila
ELS RECORDS GLAÇATS, guió i direcció Albert Solé
MÓN PETIT, direcció Marcel Barrena
SERRAT Y SABINA, EL SÍMBOLO Y EL CUATE, guió i direcció de Francesc Relea,
9.- Millor curtmetratge:
GODKA CIRKA (Un forat al cel), guió i direcció de Àlex Lora
LA GALLINA, guió i direcció de Manel Raga
SEQUENCE, guió i direcció de Carles Torrens
WINGS, guió i direcció de José Villalobos
10.- Millor pel·lícula per a televisió:
CARTA A EVA, direcció Agustí Villaronga, guió d’Alfred Pérez, Roger Danès i Agustí Villaronga
CONCEPCIÓN ARENAL, LA VISITADORA DE PRESONS, direcció Laura Mañá, guió de Rafa Russo i Laura Mañá
DESCLASSIFICATS, direcció Abel Folk i Joan Riedweg, guió de Pere Riera
OLOR DE COLÒNIA, direcció Lluís M. Güell, guió de Toni Cabré, Laia Aguilar i Anna Fité
11.- Millor direcció artística:
Alain Bainée per MINDSCAPE
Balter Gallart per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Sebastian Vogler i Mihnea Mihailescu per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT
Sylvia Steinbrecht per 3 BODAS DE MAS
12.- Millor actriu secundària:
Àgata Roca per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Carmen Machi per LA ESTRELLA
Clara Segura per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Maria Molins per FILL DE CAÍN
13.- Millor actor secundari:
José Coronado per FILL DE CAÍN
Pau Durà per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Ramon Madaula per LA POR
Sergi López per ISMAEL
14.- Millor muntatge:
Bernat Aragonés per FILL DE CAÍN
David Gallart per LA POR
Elena Ruiz i Albert Gutiérrez per BARCELONA, NIT D’ESTIU
Neus Ballús i Domi Parra per LA PLAGA
15.- Millor música original:
Fernando Velázquez per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Joan Dausà per BARCELONA, NIT D’ESTIU
Pau Vallvé per MÓN PETIT
Víctor Reyes per GRAND PIANO
16.- Millor fotografia:
Daniel Aranyó per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Diego Dussuel per LA PLAGA
Jimmy Gimferrer per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT
Sergi Gallardo per LA POR
17.- Millor vestuari:
Lourdes Pérez i Rosa Tharrats per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT
Nuria Anglada per FILL DE CAÍN
Olga Rodal per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Patricia Monné per GRAND PIANO
18.- Millor so:
Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per GRAND PIANO
Albert Manera, Isaac Bonfill, Oscar Grau i Marc Orts per FILL DE CAÍN
Albert Manera, Oriol Tarragó i David Calleja per EL CUERPO
Licio Marcos de Oliveira, Oriol Tarragó i David Calleja per LOS ÚLTIMOS DÍAS
19.- Millor efectes especials/digitals:
Àlex Villagrasa i Raul Romanillos per GRAND PIANO
Lluís Castells – Fassman: Lluís Rivera – In Extremis Film Service; David Martí i Montse Ribé – DDT per EL CUERPO
Lluís Rivera, Pablo Perona, Juanma Nogales, Jon Aguirre, Manuel Ramírez i Isidro Jiménez per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Mister X, Cúbica User T38, DDT (David Martí i Montse Ribé) per MAMA
20.- Millor maquillatge i perruqueria:
Ana López-Puigcerver i Belén López-Puigcerver per GRAND PIANO
Laura Bruy i Txus González per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA
Mariona Trias i Lluís Soriano per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT
Patricia Reyes per LOS ÚLTIMOS DÍAS
21.- Millor pel·lícula europea:
AMOUR (Amor), guió i direcció Michael Haneke
HANNAH ARENDT, direcció Margarethe von Trotta
LA HERIDA, direcció Fernando Franco
LA VIE D’ADÈLE (La vida de Adèle), direcció Abdellatif Kechiche