.

David Solans opta a millor actor per 'Fill de Caín'

Tarragona ha rebut els Reis Mags abans d’hora. El film ‘Fill de Caín’, del tarragoní Jesús Monllaó, s’ha fet amb vuit nominacions, situant-se com la segona pel·lícula que opta a més premis, incloent la categoria de Millor pel·lícula. A continuació us detallen tots les nominacions que ha fet pública avui l’Acadèmia del Cinema Català:

1.- Millor pel·lícula:

BARCELONA, NIT D’ESTIU, direcció Dani de la Orden

FILL DE CAÍN, direcció Jesús Monllaó Plana

LA PLAGA, guió i direcció de Neus Ballús

TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA, direcció Mar Coll

2.- Millor pel·lícula en llengua no catalana:

EL CUERPO, direcció Oriol Paulo

EL MUERTO Y SER FELIZ, direcció Javier Rebollo

GRAND PIANO, direcció Eugenio Mira

LOS ÚLTIMOS DÍAS, guió i direcció de’Àlex i David Pastor

3.- Millor director:

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Jordi Cadena per LA POR

Mar Coll per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Neus Ballús per LA PLAGA

4.- Millor guió:

Àlex i David Pastor per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Jordi Cadena i Núria Villazán per LA POR

Mar Coll i Valentina Viso per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Neus Ballús i Pau Subirós per LA PLAGA

5.- Millor protagonista femenina:

Candela Peña per AYER NO TERMINA NUNCA

Ingrid Rubio per LA ESTRELLA

Nora Navas per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Vicky Peña per UN BERENAR A GINEBRA

6.- Millor protagonista masculí:

David Solans per FILL DE CAÍN

Eduard Fernández per TODAS LAS MUJERES

Javier Cámara per AYER NO TERMINA NUNCA

José Sacristán per EL MUERTO Y SER FELIZ

7.- Millor direcció de producció:

Aritz Cirbián per OTEL·LO

Ivan S. Mas per FILL DE CAÍN

Josep Amorós per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Oriol Maymó per MÓN PETIT

8.- Millor pel·lícula documental:

BAJARÍ, guió i direcció Eva Vila

ELS RECORDS GLAÇATS, guió i direcció Albert Solé

MÓN PETIT, direcció Marcel Barrena

SERRAT Y SABINA, EL SÍMBOLO Y EL CUATE, guió i direcció de Francesc Relea,

9.- Millor curtmetratge:

GODKA CIRKA (Un forat al cel), guió i direcció de Àlex Lora

LA GALLINA, guió i direcció de Manel Raga

SEQUENCE, guió i direcció de Carles Torrens

WINGS, guió i direcció de José Villalobos

10.- Millor pel·lícula per a televisió:

CARTA A EVA, direcció Agustí Villaronga, guió d’Alfred Pérez, Roger Danès i Agustí Villaronga

CONCEPCIÓN ARENAL, LA VISITADORA DE PRESONS, direcció Laura Mañá, guió de Rafa Russo i Laura Mañá

DESCLASSIFICATS, direcció Abel Folk i Joan Riedweg, guió de Pere Riera

OLOR DE COLÒNIA, direcció Lluís M. Güell, guió de Toni Cabré, Laia Aguilar i Anna Fité

11.- Millor direcció artística:

Alain Bainée per MINDSCAPE

Balter Gallart per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Sebastian Vogler i Mihnea Mihailescu per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Sylvia Steinbrecht per 3 BODAS DE MAS

12.- Millor actriu secundària:

Àgata Roca per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Carmen Machi per LA ESTRELLA

Clara Segura per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Maria Molins per FILL DE CAÍN

13.- Millor actor secundari:

José Coronado per FILL DE CAÍN

Pau Durà per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Ramon Madaula per LA POR

Sergi López per ISMAEL

14.- Millor muntatge:

Bernat Aragonés per FILL DE CAÍN

David Gallart per LA POR

Elena Ruiz i Albert Gutiérrez per BARCELONA, NIT D’ESTIU

Neus Ballús i Domi Parra per LA PLAGA

15.- Millor música original:

Fernando Velázquez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Joan Dausà per BARCELONA, NIT D’ESTIU

Pau Vallvé per MÓN PETIT

Víctor Reyes per GRAND PIANO

16.- Millor fotografia:

Daniel Aranyó per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Diego Dussuel per LA PLAGA

Jimmy Gimferrer per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Sergi Gallardo per LA POR

17.- Millor vestuari:

Lourdes Pérez i Rosa Tharrats per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Nuria Anglada per FILL DE CAÍN

Olga Rodal per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Patricia Monné per GRAND PIANO

18.- Millor so:

Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per GRAND PIANO

Albert Manera, Isaac Bonfill, Oscar Grau i Marc Orts per FILL DE CAÍN

Albert Manera, Oriol Tarragó i David Calleja per EL CUERPO

Licio Marcos de Oliveira, Oriol Tarragó i David Calleja per LOS ÚLTIMOS DÍAS

19.- Millor efectes especials/digitals:

Àlex Villagrasa i Raul Romanillos per GRAND PIANO

Lluís Castells – Fassman: Lluís Rivera – In Extremis Film Service; David Martí i Montse Ribé – DDT per EL CUERPO

Lluís Rivera, Pablo Perona, Juanma Nogales, Jon Aguirre, Manuel Ramírez i Isidro Jiménez per LOS ÚLTIMOS DÍAS

Mister X, Cúbica User T38, DDT (David Martí i Montse Ribé) per MAMA

20.- Millor maquillatge i perruqueria:

Ana López-Puigcerver i Belén López-Puigcerver per GRAND PIANO

Laura Bruy i Txus González per TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA

Mariona Trias i Lluís Soriano per HISTÒRIA DE LA MEVA MORT

Patricia Reyes per LOS ÚLTIMOS DÍAS

21.- Millor pel·lícula europea:

AMOUR (Amor), guió i direcció Michael Haneke

HANNAH ARENDT, direcció Margarethe von Trotta

LA HERIDA, direcció Fernando Franco

LA VIE D’ADÈLE (La vida de Adèle), direcció Abdellatif Kechiche

/* JS para menú plegable móvil Divi */